Minden, ami zene. Czuczu Irina honlapja

A zenében az ember néha minden keresgélés nélkül is megtalálja a választ a kérdéseire. Alessandro D`Avenia

 Kis kalendárium  vagy

  

mi történt ezen a napon több évvel ezelőtt

 

 

2016

Július 8-án:

1925-ben megszületett Réti József (meghalt 1973-ban)-magyar opera- és oratóriuménekes (tenor), főiskolai tanár.. Legkiemelkedőbb alakításait Mozart-tenorként nyújtotta, és csaknem valamennyi Mozart-szerepet énekelte.Gyakran énekelt oratóriumokat is, s stílusának és technikájának köszönhetően az 1960–70-es évek legkeresettebb szólistája volt. A '60-'70-es években felejthetetlen alakítást nyújtott Johann Sebastian Bach passióinak Evangélistájaként és Bartók Béla Cantata Profana című műve tenorszólójának legendás tolmácsolója volt. Élete utolsó éveiben mint dalénekes is gyakran szerepelt. Külföldön is sokszor szerepelt, utoljára Dél-Amerikában turnézott. Számos lemezfelvételt készített a Hungarotonnál.

Július 7-én:

1834-ben megszületett Angster József (meghalt 1918-ban)-magyar orgonakészítő,mester és dinasztiaalapító. Európa egyik legnevesebb és Közép-Európa egyik legkeresettebb orgonagyártója, a magyar iparművészet kimagasló alakja.

1860-ban megszületett Gustav Mahler (meghalt 1911-ben)-cseh-osztrák zeneszerző, karmester.Mahler korai művein Anton Bruckner hatása érezhető. Richard Wagnert tekintette zenei példaképének, de soha nem próbálkozott opera írásával. Érett szimfóniáiban a romantikus szimfonikus zene fejlődésének végpontjáig jutott. A szépség megszállottja volt, romantikus képzeletű művész, akinek műveiben a szuggesztív hatású részek, a hallható boldogságkeresés fogják meg a hallgatót.Mahler korának egyik legjobb és legismertebb karmestere volt. Ahol működött, mindenütt fellendítette a zenélés, az előadások színvonalát. Hatalmas odaadással érvényesítette a művek lényegét, és hasonlót követelt meg zenészeitől, énekeseitől, kimerítő próbák során próbálta megközelíteni a tökéletest.

Július 6-án:

1944-ben megszületett Rozsos István -Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes (tenor).Opera- és oratóriuménekesként is tevékenykedik. A kiművelt hang mellett jellemzője a kiváló színpadi játék is, kiváló karaktertenor. A magyarországi operaszínpadokon kívül Európa számos országában is fellépett.Számos rádió-, televíziós és hanglemezfelvételen működött közre. 1990-ben Liszt Ferenc-díjat kapott, 2005-ben Kiváló művész lett.

1982-ben megszületett Derecskei András - magyar karmester, zeneszerző, hegedűművész.Hegedűművészként rengeteg mű ősbemutatója fűződik nevéhez a kortárs zeneirodalom darabjai közül. Számos külföldi és hazai zenei verseny díjazottja, mind zeneszerzőként, mind aktív muzsikusként. Képességeit külföldi és hazai mesterkurzusokon fejlesztette tovább. 2009 óta érdeklődése egyre inkább a jazz felé fordult.

1971-ben meghalt Louis Daniel Armstrong (született 1901-ben)-amerikai dzsessztrombitás, énekes, zenekarvezető, a dzsessztörténet egyik legnagyobb és legismertebb alakja.Nemcsak dzsesszmuzsikus volt, hanem szórakoztatóművész is, és a dzsessz elterjedése, valamint a fekete bőrű muzsikusok elfogadása nagy mértékben köszönhető munkásságának.

1999-ben meghalt Joaquín Rodrigo Vidre (született 1901-ben)-spanyol klasszikus zeneszerző, zongoraművész.Nagy hatással volt rá a találkozás Manuel de Fallával. Egyéni stílusát ő és Paul Dukas befolyásolta. Ez ötvözi a neoklasszicizmust a spanyol zenei folklór elemeivel. Részben átvett a 16–17. századi formákat kissé megváltoztatva azokat, vagy feldolgozta a régi spanyol mesterek darabjait. Egyidejűleg a spanyol népi tánczene felé fordult figyelme. Melódiái igen hatásosak, a hangszerelése világos és inkább a kamarazenére emlékeztet, ennek ellenére nagyon színgazdag. Rodrigo művei a tonalitás keretein belül maradnak, mégis szívesen gazdagította zenei harmóniáját könnyed disszonanciákkal. Különösen a versenyművek írása érdekelte. Leghíresebb alkotása a Concierto de Aranjuez, amiről bizton állíthatjuk, hogy a XX. század legnépszerűbb zenealkotásai közé tartozik. Rodrigo saját generációja legjelentősebb zeneszerzőjének számít.

2001-ben meghalt Németh Amadé (született 1922-ben)-magyar karmester, zeneszerző.Aktív muzsikusi munkája mellett kiterjedt zenetörténészi, zeneírói tevékenységet is folytatott. Kutatásai középpontjában a 19. századi magyar operatörténet, az Erkel-család élete állt.

Július 5-én:

1764-ben megszületett izsépfalvi Lavotta János (meghalt 1820-ban)- magyar zeneszerző, hegedűművész, a verbunkos delelő korszakának egyik kiváló képviselője. A verbunkos triász tagja (Bihari Jánossal és Csermák Antallal együtt). Művelt muzsikus volt, a nyugati kultúra hatása művein is fokozottan érződik.

1914-ben megszületett Fischer Annie (meghalt 1995-ben)-háromszoros Kossuth-díjas magyar zongorista, kiváló művész.Különösen szívesen látott vendég volt AngliábanHollandiábanFranciaországban ésSvájcban. Sajnálatos, hogy a világ nagy zongoraművészeinek sorában elfoglalt kiemelkedő pozíciója ellenére viszonylag kevés hanglemezfelvétel őrzi emlékét – ennek egyszerű oka az, hogy nem szerette a stúdiók zárt világát.Játékában csodálatos szintézisben egyesült a férfias erő, a billentés bámulatos szépségével és frazírozás ezernyi csodájával.

1916-ban megszületett Rév Lívia -zongoraművész, pedagógus.

Július 4-én:

1904-ben megszületett Artur Malawski (meghalt 1957-ben)-lengyel zeneszerző, zenepedagógus és karmester.Ő volt az egyik alapítója Krakkóban a Fiatal Muzsikusok Társaságának (1932).

1623-ban meghalt William Byrd (született ~1543-ban)- reneszánsz zeneszerző, az angol katolikus zene utolsó képviselője. Sokoldalú komponista, akinek munkásságában megtalálhatók a vokális és az instrumentális, illetve a vallásos művek mellett a világi művek is.  Hangszeres művei javát violára írta, de mintegy 150 billentyűs hangszerekrekészült darabja is van. Sok angol nyelvű vallásos (anglikán) szöveget zenésített meg, de legszebb darabjai a katolikus liturgia számára készült latin szövegű zeneművek. Őt tekintik a korabeli Európa legjelentősebb zeneszerzőjének, a Purcell előtti angol egyházi zene legnagyobb alakjának.

1992-ben meghalt Ástor Pantaleón Piazzolla (született 1921-ben)-argentin zeneszerző, zenekarvezető, harmonikás.Zenéjére legnagyobb hatással a tangó, a dzsessz és Johann Sebastian Bach volt.Több mint ezer darabja maradt fenn, amelyeket a nagy koncerttermektől a kis klubokig világszerte előadnak.

Július 3-án:

1854-ben megszületett Leoš Janáček (meghalt 1928-ban)- morva zeneszerző, aki – főként a morva népzenére alapozva – teljesen egyéni stílust alakított ki. A zenetörténet egyik legjelentősebb alakja.Életművéből operái a legjelentősebbek. A mai világsikerből életében kevés jutott neki.

1944-ben megszületett Szathmáry Lilla - orgonaművész, karnagy.Hangversenyeinek programján főként Johann Sebastian Bach orgonaművei szerepelnek. 

1979-ben meghalt Louis Durey (született 1888-ban)-francia zeneszerző, a francia Hatok (Les Six) zeneszerzői csoport tagja. Művészetében a kezdetektől fogva jelentős szerepet játszott a kórusmuzsika. Az 1914-ben komponált L'Offrande Lyrique című művét tekintik a francia tizenkét fokú zene úttörőjének.Első műve, amellyel ismertséget szerzett a zenei világban, egy zongoraduó volt, címe Carillons.Életműve 116 számozott opust ölel fel, szinte minden műfajban, de főként a kórusmuzsikában. Kevés szimfonikus művet írt.

Július 2-án:

1714-ben megszületett Christoph Willibald Gluck (meghalt 1787-ben)-német zeneszerző.Gluck korában az olasz opera seria és francia nagyopera stílusa és felépítése nagyon merevvé és közhelyessé vált: a kor tipikus operáiban díszes, hosszú, gyakran öncélú áriák és száraz recitativók váltakoztak. Jellemző volt, hogy egy mű megalkotásánál nem kompozíciós szempontok uralkodtak, hanem a korabeli sztár-előadók kénye-kedve, ízlése és ízléstelensége, számos esetben a zene csak ürügyet szolgáltatott az énekes virtuozitásának csillogtatására.Első reformoperáját, az Orfeo ed Euridice-t 1762-ben mutatta be, ennek szövegkönyvét Calzabigi írta. Őtőle származik az Alceste(tragedia messa in musica, Bécs1767) és a Paride ed Elene (1770) librettója is. Összefoglalta reformelképzeléseit a két opera előszavában, mely szerint a zeneszerző a drámai gondolatot szolgálja, a lelkiállapotot tükröző zenekar-kíséretes dallamos recitativóval váltsa fel a secco recitativókat, és szerepeltessen kórusokat, melyek az antik dráma szellemét idézik.

1880-ban megszületett Szirmai Albert (meghalt 1967-ben)-magyar zeneszerző, karmester. A Chappel zeneműkiadó cég vezető szerkesztője volt.

1923-ban megszületett Melis György (meghalt 2009-ben)-Kossuth- és háromszoros Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes (bariton), érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja.Szerte Európában és a tengerentúlon is (Egyesült ÁllamokMexikó) nagy sikerrel vendégszerepelt, legnagyobb külföldi sikereit Mozart Don Giovannijával aratta.

Július 1-jen:

1784-ben meghalt Wilhelm Friedemann Bach (született 1710-ben)-Johann Sebastian Bach legidősebb fia. Híres orgonista, rögtönző és a kontrapunktikus szerkesztés mestere.Művei nagy része (amelyekből nagyon keveset nyomtattak ki) templomi kantátákból áll. Hangszeres művei nagy hányadát a zongorára írt fúgák, polonézek és fantáziák teszik ki. Leghíresebb műve vonósokra (két hegedűre, brácsára, csellóra), klarinétraés kürtre írt szextettje.

1925-ben meghalt Erik Alfred Leslie Satie (született 1866-ban)-francia zeneszerző és zongorista.Satie experimentális esztétikai elképzeléseinek  már az avantgárd irányzatokkal (a szürrealizmussal, az impresszionizmussal, a futurizmussal) való megismerkedés előtt hangot adott, ahogy misztikus beállítottsága, ezzel együtt a középkori zenei formák iránti fogékonysága is korán megnyilvánult.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Műveinek többsége zongorára íródott, lévén korának egyik legjelentősebb zongoravirtuóza. 

 

 zeneszerző, Erkel-díjas (1960).

 

 zenepedagógus és zenetudós.Operakomponistaként a verizmus híve volt.

Művei: zongorára és hegedűre írt fantáziái, ill. szonátái, egyházi kantáták, "Sammlung auserlesener Fabeln" és az "O Seele, deren Sehnen" c. oratórium.

Widor hangszerek és együttesek számos variációjára írt műveket (néhány dala énekhangra és zongorára különösen figyelemre méltó), komponált továbbá négy operát és egybalettet is, de manapság csak orgonára írt műveit játsszák rendszeresen. Ezek közé tartozik a tíz orgonaszimfónia, három szimfónia orgonára és zenekarra, a Suite Latine, aTrois Nouvelles Pièces és Bach hat művének meghangszerelése Bach emlékezete címmel (1925). Az orgonaszimfóniák jelentik a legjelentősebb kompozíciókat az orgona repertoár bővítésében.

lett hegedűművészkarmester

Hangversenyein nemcsak szólistaként, de kamarazenészként is sikeres volt. 1923-ban Londonbantelepedett le, itt és Párizsban többször fellépett Bartók Bélával is. A klasszikus művek mellett repertoárján tartotta a kortárs zeneszerzők kompozícióit is (RavelVaughan WilliamsSzymanowski stb.). Több zeneszerző ajánlotta neki szerzeményeit. Például Bartók az ő és nővére részére írta mindkét hegedű-zongora szonátáját, Ravel is neki ajánlotta a Tzigane (Cigány) című népszerű szerzeményét. 

Első orosz korszaka után az 1920-as években a neoklasszicizmus felé fordult. Ekkor készült művei inkább hagyományos zenei formákat alkalmaztak, és nem ritkán korábbi zeneszerzőknek – mint BachVerdi és Csajkovszkij – állítottak tiszteletet. 

 német zeneszerző,karmesterzongoristagitáros és zenekritikus. Művei, különösképpen A bűvös vadász, az Euryanthe és azOberon nagyban befolyásolták a romantikus zene kialakulását, ezért gyakorta a német romantikus operaatyjaként emlegetik. Műveiben felelevenítette a német népi hagyományokat



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 7
Heti: 39
Havi: 176
Össz.: 86 687

Látogatottság növelés
Oldal: Kis kalendárium
Minden, ami zene. Czuczu Irina honlapja - © 2008 - 2024 - zongorista.hupont.hu

Az ingyenes honlapkészítés azt jelenti, hogy Ön készíti el a honlapját! Ingyen adjunk: Ingyen Honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »